Odpowiedzi na pytania z TCh numer 01/2011
Już 4 lata odpowiadamy!
Jednym z priorytetów działania Redakcji czasopisma „Trzoda Chlewna” jest utrzymywanie ścisłego kontaktu ze swoimi Czytelnikami. Od stycznia 2007 r. bardziej konkretnym wyrazem tego kontaktu są Odpowiedzi na pytania Czytelników i Internautów, publikowane co miesiąc w czasopiśmie „Trzoda Chlewna” w specjalnym dziale „Kontakt z Czytelnikami”.
Pytania, na które odpowiadamy przysyłane są nie tylko przez producentów trzody chlewnej bezpośrednio do Redakcji, ale są także stawiane przez internautów na Forum na naszej stronie internetowej www.trzoda-chlewna.com.pl
Tematyka zadawanych pytań i udzielonych odpowiedzi obejmuje praktycznie całokształt produkcji trzody chlewnej: hodowlę, organizację produkcji, reprodukcję, żywienie, surowce paszowe, układanie receptur pasz, opłacalność produkcji, ceny sprzedaży i skupu, sterowanie środowiskiem, behawioryzm, choroby świń, zagospodarowanie odchodów itp.
Rolnicy w czasie prowadzonych z nimi rozmów podkreślają, że publikowane odpowiedzi na bardzo konkretne pytania są dla nich bardzo często cennym źródłem ważnych informacji. Wielu z nich chętnie rozpoczyna czytanie kolejnego wydania czasopisma właśnie od działu „Kontakt z Czytelnikami”.
Drogi Czytelniku! Szanowny Internauto! Redakcja czasopisma „Trzoda Chlewna” chce kontynuować systematyczne publikowanie odpowiedzi na Wasze pytania. Jeśli masz jakiś problem i nie umiesz znaleźć dobrego rozwiązania, przyślij nam swoje pytanie, a my poprosimy współpracujących z nami specjalistów o udzielenie Ci pełnej odpowiedzi, którą opublikujemy na łamach naszego czasopisma. Tak jak dzieje się to już od czterech lat!
Czytelnicy pytają, Redakcja odpowiada
Pan Ryszard spod Brodnicy zwraca się do nas z takim problemem: Coraz częściej moje lochy nie są w stanie wykarmić licznych miotów. Prosięta staram się dokarmiać preparatami mlekozastępczymi. Często muszę podawać preparat nawet kilka razy dziennie i zabiera mi to dużo czasu. Czy są systemy pozwalające automatycznie zadawać preparaty mlekozastępcze do każdego z kojców porodowych?
Coraz liczniejsze mioty i najczęściej towarzysząca temu niższa masa ciała prosiąt urodzonych powodują, że naturalnie produkowane mleko przez lochę już im nie wystarcza i prosięta trzeba dokarmiać. Prosięta z niską urodzeniową masą ciała zwykle wolniej rosną i częściej chorują. Jeśli w momencie odsadzania nie mają odpowiedniej masy ciała, znacznie gorzej radzą sobie ze stresem, jaki zwykle towarzyszy odsadzaniu. Ponadto, udowodnione jest ponad wszelką wątpliwość, że prosięta, które w momencie odsadzania mają wyższą masę ciała, lepiej znoszą odsadzanie, szybciej przyrastają w okresie tuczu i w krótszym czasie osiągają wymaganą wagę ubojową.
Od wielu lat firmy paszowe produkują różnego rodzaju preparaty mlekozastępcze i obecnie praktycznie każda ferma produkująca prosięta korzysta z tych preparatów. Jeśli są to preparaty o wysokiej wartości pokarmowej i do tego łatwo przyswajalne, to w zasadzie dla prosiąt nie ma większego znaczenia, czy ssą one mleko bezpośrednio z sutków lochy, czy piją je ze specjalnej miski, wykonanej z plastiku, stali nierdzewnej lub polimerobetonu. Miski wstawiane do kojca porodowego powinny być codziennie umyte i napełniane świeżo przyrządzonym preparatem mlekozastępczym. Ponieważ coraz więcej prosiąt wymaga dokarmiania, codzienna obsługa misek zabiera sporo czasu osobom sprawującym opiekę nad prosiętami.
Niektóre firmy produkujące wyposażenie dla ferm trzody chlewnej proponują zainstalowanie systemu automatycznego dokarmiania prosiąt preparatami mlekozastępczymi. W skład takiego systemu wchodzi centralny zbiornik na gotowy preparat mlekozastępczy oraz instalacja, złożona z rur i pompy, rozprowadzająca gotowy preparat bezpośrednio do misek zainstalowanych w każdym kojcu porodowym. Zbiornik ma zwykle pojemność ok. 80 – 120 litrów. Każda miska jest wyposażona w smoczek, z którego po naciśnięciu przez prosię wypływa do miski preparat mlekozastępczy. Pompa włącza się tylko w takim momencie, gdy ciśnienie w instalacji spadnie poniżej ustawionego minimalnego poziomu na czujniku; pozwala to na oszczędne zużycie energii elektrycznej. Dla utrzymania odpowiedniej czystości możliwe jest odłączanie każdej miski oddzielnie i umycie jej oraz zdezynfekowanie. Ponadto, system jest przynajmniej raz dziennie automatycznie przepłukiwany wodą z dodatkiem środka myjącego, a co 10-14 dni dezynfekowany roztworem wody chlorowej.
Prosięta w pierwszym okresie należy przyuczyć do picia preparatu z misek, ale już po kilku próbach same świetnie sobie radzą. Na podstawie zebranych obserwacji stwierdzono, że prosięta, które mają codzienny dostęp do preparatu mlekozastępczego, pobierają o ok. 20% więcej paszy typu prestarter i znacznie szybciej przyrastają. Jeśli system automatycznego dokarmiania prosiąt preparatami mlekozastępczymi działa sprawnie, nie ma potrzeby przenoszenia prosiąt z licznych miotów do loch zastępczych, dzięki czemu obsługa porodówki nie musi poświęcać dodatkowego czasu na wyrównywanie miotów.
Podawanie prosiętom preparatów mlekozastępczych daje również inne korzyści. Przede wszystkim są to preparaty, których skład obniża ryzyko powstawania zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, co często prowadzi do biegunek. Większość preparatów zawiera składniki zakwaszające środowisko przewodu pokarmowego oraz sprzyjające rozwojowi przyjaznej mikroflory bakteryjnej.
Nowoczesne lochy są przygotowane do rodzenia licznych miotów i jeśli chcemy w pełni wykorzystać ich potencjał produkcyjny, musimy stworzyć urodzonym prosiętom optymalne warunki do wzrostu. Linie automatycznego zadawania preparatów mlekozastępczych są ważnym elementem tego systemu.
Opr.: ACONAR
Przykłady instalacji do automatycznego zadawania preparatów mlekozastępczych
Provimi RescueCup
Supp-Le-Mate
Instalacja automatycznego zadawania preparatów mlekozastępczych prosiętom w kojcach porodowych
Soppe Systems, Inc.
1942 Honey Creek Road
Manchester, IA 52057 USA
Supp-Le-Milk
Miski ze smoczkami do preparatów mlekozastępczych umieszczone w kojcach porodowych