Odpowiedzi na pytania z TCh numer 11/2009
Muchozolali: „Tak jak mówiłem, że prosiak spadnie i to mocno...Pozdrawiam!”
Wypowiedź Muchozolali nie jest wcale odosobniona na FORUM naszej strony internetowej www.trzoda-chlewna.com.pl Coraz więcej rolników i osób związanych z produkcją świń twierdzi, że cena sprzedaży prosiąt w najbliższych miesiącach będzie spadała, i to zarówno w sprzedaży targowiskowej, jak i pomiędzy fermami. I raczej nie będzie żadnego sposobu, aby skutecznie uniknąć spadku ceny, bo zapotrzebowanie na prosięta maleje praktycznie w całej Europie. Wprawdzie producenci prosiąt i przedstawiciele firm handlujących prosiętami próbują łagodzić pesymistyczne prognozy i twierdzą, że cena prosiąt, podobnie jak i cena skupu świń, przez najbliższych kilka miesięcy powinna utrzymać się na stabilnym poziomie. Zobaczymy...
Cena prosiąt w Polsce jest silnie powiązana z ceną skupu świń. Wyraźnie to widać na Wykresie 1, przedstawiającym wahania cen w skupie świń wg wagi żywej i prosiąt w Polsce w okresie ostatnich siedmiu lat. Wzrost ceny skupu świń stymuluje popyt na prosięta. A ponieważ wielkość produkcji prosiąt jest uzależniona od liczby loch, w sposób naturalny pojawiają się okresy, kiedy na rynku popyt na prosięta jest większy aniżeli ich podaż i cena musi wzrastać. Tak było na przełomie lat 2003/2004, a sytuacja powtórzyła się pod koniec 2008 r. i na początku 2009 r. Warto podkreślić, że zwiększony popyt na prosięta i związana z tym zwyżka ceny zwykle wzrastają dość gwałtownie w stosunkowo krótkim okresie (Wykres 1), natomiast późniejszy spadek popytu i cen trwają znacznie dłużej, nawet przez dwa-trzy lata.
Jednym z powodów zapowiadanego obecnie spadku cen sprzedaży prosiąt jest z pewnością nadprodukcja świń w Europie, a pewnie także i w Polsce. W ostatnim czasie w dużym stopniu odbudowane zostało zaplecze reprodukcyjne, także w Polsce. Świadczą o tym nawet kilkumiesięczne okresy oczekiwania na zakup loszek ze stad hodowlanych, z jakimi mamy do czynienia praktycznie od początku 2009 r. Swobodna sprzedaż prosiąt, tuczników i półtusz wieprzowych pomiędzy krajami UE dodatkowo zachęca handlarzy do pilnego poszukiwania nawet najdrobniejszych okazji do sprzedania swojego towaru. Dominujące dawniej rynki krajowe zniknęły z europejskiej rzeczywistości, w której obszar 27 krajów stał się już jednym wielkim rynkiem, przynajmniej dla producentów mięsa wieprzowego. Polska w naturalny sposób stała się jedną z integralnych części tego rynku.
Coraz częściej można też usłyszeć wypowiedzi specjalistów, którzy zapowiadają, że przed producentami świń w krajach UE, a tym samym i w Polsce, pojawi się kolejna „górka świńska”. Na razie jeszcze nikt ze specjalistów nie chce dokładniej powiedzieć, jak duża to będzie „górka”. Niestety, „pomruki” nadchodzące z rynków światowych nie wróżą niczego dobrego. Wszędzie jest za dużo mięsa wieprzowego w stosunku do popytu. Siłę nacisku popytu na rynku mięsa wieprzowego pogarsza trwająca ciągle dekoniunktura gospodarcza i wywołany tym spadek dochodów ludności.
Nadchodzi trudny okres dla producentów świń i prosiąt. Tym trudniejszy, że dotychczasowe urzędnicze zabiegi łagodzenia napięć w produkcji świń raczej zawodzą i jeśli pomagają, to w niewielkim stopniu i tylko przez krótki okres czasu. Wszelkiego rodzaju dopłaty z budżetu, oddalając tylko na chwilę widmo kłopotów, raczej zachęcają do utrzymania, a nawet zwiększenia produkcji, aniżeli dostosowania jej wielkości do rynkowej rzeczywistości.
Czytelników zainteresowanych bieżącymi opiniami na temat cen sprzedaży prosiąt zapraszamy do odwiedzania naszego FORUM na stronie www.trzoda-chlewna.com.pl
Wykres 1. Średnie ceny skupu świń wg wagi żywej i sprzedaży targowiskowej prosiąt w Polsce w okresie lat 2003-2009 (wg MRiRW, Biuletyn „Rynek mięsa wieprzowego”)